Informacje dla rekonstruktorów


Informacje dla rekonstruktorów biorących udział w Rekonstrukcji Bolimów 1915-2011.

Tegoroczna rekonstrukcja zostanie zorganizowana w dniach 3-5 czerwca 2011 roku w Bolimowie, powiat Skierniewice, mieście leżącym na styku województwa łódzkiego i mazowieckiego. Główna rekonstrukcja walk zostanie przeprowadzona w rejonie brzegu Rawki, na polach leżących na północ od miejscowości (chcielismy napisać miasta, ale prawa miejskie Car odebrał Bolimowowi w 1867 roku za wsparcie powstania styczniowego).

W rekonstrukcji planowane jest użycie 200 rekonstruktorów, około 70 osób ludności cywilnej, artylerii okopowej i polowej z epoki (w tym armaty wz. 1902 i dwóch armat salutacyjnych z Plutonu Salutowego KR WP, moździerza okopowego i kopii haubicy) oraz próba odtworzenia ataku gazowego.

W rekonstrukcji dopuszczone są rosyjskie mundury z IWW światowej (bez hełmów stalowych), niemieckie mundury oraz austryjackie używane do końca 1915 roku. W rejonie dolnej Bzury i Rawki walczyły oprócz jednostek niemieckich, również oddziały austryjackie.

Planowane jest użycie broni maszynowej, pirotechniki oraz 150 karabinów Mauser i Mosin.

Chcielibyśmy, aby biwakowanie oddziałów odbywało się w sposób najbardziej zbliżony do warunków frontowych, dla oddziałów nie posiadajacych namiotów zapewnimy namioty polowe. Wyżywienie polowe z menażek lub z produktów przekazanych grupom. Istnieje mozliwość budowania polowych noclegów w okopach.

Do dyspozycji uczestników zostanie oddany pełen węzeł sanitarny i prysznice.

Plan Rekonstrukcji

2-3 czerwca 2011 roku - rozpoczęcie budowy okopów, budowa obozowiska - grupy, które chciałyby pomóc w budowie okopów moga przyjeżdżać na zlot o dnia 3 czerwca.

4 czerwca 2011 roku - przyjazd rekonstruktorów, rozbijanie obozowisk;
Wieczorem biesiada rekonstruktorska;

5 czerwca 2011 roku - o godz. 11.30 msza św. w intencji poległych nad Bzurą i Rawką a o godz. 13.30 rekonstrukcja.