Filmy


Prawie 200 wybuchów, dwie bitwy (nocna i dzienna), 150 uczestników, 240 metrów bieżących okopów i prawie 40 stopni temperatury – tak statystycznie opisać można III Rekonstrukcję poświęconą walkom nad Dolną Bzurą i Rawką w 1914 i 1915 roku.
Miejscowości Sochaczew, Sucha, Borzymów, Humin i Bolimów do annałów Wielkiej Wojny przeszły z powodu zastosowania w dniu 31 maja 1915 roku przez Niemców w tym rejonie ówczesnej wunderwaffe – czyli ataków gazowych. Był to drugi w świecie atak wykonany przy użyciu chloru, pierwszy miał miejsce niecałe dwa miesiące wcześniej pod Ypres, na froncie zachodnim. Chlor był dla żołnierzy bronią okrutną, żadna bowiem ze stron nie dysponowała w 1915 roku, podczas pierwszych ataków, maskami przeciwgazowymi.
W 2011 roku dodatkowo organizatorzy chcieli przypomnieć o jeszcze jednym tragicznym aspekcie walk nad dolną Bzurą i Rawką, o Polakach walczących naprzeciw sobie w mundurach obcych armii. Postacią znamienicie ilustrująca polskie losy był pod Bolimowem ówczesny carski pułkownik Józef Dowbor-Muśnicki, późniejszy dowódca Powstania Wielkopolskiego w 1918 i 1919 roku. Pod Bolimowem, dowodząc rosyjskim 14 pułkiem strzelców syberyjskich miał za przeciwników Polaków m.in. z Wielkopolski i Pomorza, którymi będzie dowodził za kilka lat.
Rekonstruktorzy od czwartku przygotowywali pole bitwy, próbując przybliżyć wygląd okopów do rzeczywistych pozycji obronnych z 1915 roku. Powstałą sieć ziemianek, punktów obserwacyjnych, korytarzy i rowów dobiegowych, pokazująca ciężkie warunki panujące ówcześnie nad dolną Bzurą i Rawką.
Co ciekawe rekonstruktorzy przybyli z Czech, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Rosji i Polski musieli przy tej kooperacji posługiwać się kilkoma językami, a jak wiadomo nie jest Czechowi łatwo wytłumaczyć Litwinowi, żeby „trzymał belkę bo trzeba dobnią wbić pal w ziemię…” Okazało się jednak, że formuła wspólnego mieszkania w okopach, integracja przy robieniu wspólnych posiłków oraz długie nocne rozmowy „narodów” rozwiązują wszelkie problemy językowo-pochodzeniowe.Na rekonstrukcji nie zabrakło również czasu na odwiedzenie okolicznych cmentarzy wojennych z Wielkiej Wojny (a jest ich w okolicach Sochaczewa i Bolimowa prawie 40!) i wspólnej konstatacji nad losem pojedynczych żołnierzy wplątanych w machinę wojenną.


Wobec zbliżających się obchodów 100 lecia wybuchu Wielkiej Wojny w 2014 roku, rekonstrukcja walk nad dolną Bzurą i Rawką wyrasta na jedną z najciekawszych w Europie i ma szansę obok rekonstrukcji w Gorlicach stać się obowiązkowym punktem programu dla wszystkich fascynatów I Wojny Światowej.
Impreza odbyła się pod patronatem Tygodnika „Polska Zbrojna” i portalu historii ożywionej www.dobroni.pl i został finansowo wsparta m.in. przez Ministerstwo Obrony Narodowej, wsparcia merytorycznego udzieliło Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Realizatorzy Rekonstrukcji:

Fundacja Polonia Militaris
MGRH II bat. 18 p.p.
SRH Pionierzy 40 p.p.
GRH Kampinos.
SRH Na Posterunku

Produkcja: Paweł Rozdżestwieński
Scenariusz: Sławomir Cisowski, Jakub Wojewoda, Piotr Moskwa
Komentarz: Sławomir Cisowski
Pojazdy: Jacek Haber
Pirotechnika: Robert Murawski
Dowódca strony rosyjskiej: Sławomir Jodełka
Dowódca strony niemieckiej: Jakub Wojewoda
Dowódca artylerii rosyjskiej: Andrzej Skolik
Oboźny okopów rosyjskich: Jerzy Giziński
Tłumacz rosyjskojęzyczny: Igor Mielnikau
Rekonstrukcję walk pod Bolimowem wsparło Ministerstwo Obrony NarodowejRekonstrukcję walk pod Bolimowem wsparł Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych